FANDOM


Βασιλική Κόμμα
Przewodniczący Andronik Argyris
Data założenia 1866
Ideologia polityczna konserwatywny liberalizm
Poglądy gospodarcze liberalizm gospodarczy
Barwa

     purpura

     złoty

Młodzieżówka Młodzi Rojaliści
Deputowani
187 / 500
Senatorowie
120 / 200
 
Partia Cesarska (gr. Βασιλική Κόμμα) - rzymska partia polityczna powstała w 1866 w wyniku przekształcenia stronnictwa lojalnego nowej dynastii Ypsilantów.

Historia Edytuj

Pierwsza deklaracja programowa partii nazywana manifestem chalcedońskim została opracowana przez premiera Leoncjusza Philanthropenosa i ogłoszona w 1867. Manifest eksponował tradycyjne wartości oraz powszechne prawa wyborcze (inspirowany był postulatami Louloudisa). Dzięki temu zdobywała poparcie u dość konserwatywnie nastawionego społeczeństwa rzymskiego.

Od początku w Partii Cesarskiej dominał liberalizm gospodarczy, popierano jednak prawa chroniące najbiedniejszych i robotników przed wyzyskiem. Postulowała wprowadzenie powszechnego szkolnictwa oraz ułatwienie dostępu do opieki lekarskiej. W latach dwudziestych doszło do poszerzenia opieki społecznej i wzrostu wydatków z powodu świetnej sytuacji gospodarczej. Jednak po zakończonej rewolucji i reformy finansowej ministra Anatola Matevosiana w 1935 znacząco ograniczono wprowadzone wydatki i rozpoczęto stopniową deregulację i prywatyzację przedsiębiorstw poprzez udostępnienie akcji inwestorom.