Bizancjumalternative Wiki
Advertisement
Jan IX Jakub
Janixjakub
Cesarz Rzymian
Okres panowania 1460-1479
Poprzednik Maksymilian
Następca Franciszek I
Dane biograficzne
Dynastia d'Comche
Data i miejsce
urodzenia
1452
Synopa
Data i miejsce
śmierci
1479
Ateny
Ojciec Maksymilian I
Matka Joanna Komnena
{{{małżonek}}} Klara d'Bourbon
Dzieci Franciszek I

Krystyn

Stefan

 

Jan Jakub (ur. 1452 zm. 1479 ) - syn Maksymiliana i Joanny Komneny, brat bliźniak Jerzego d'Comche. Jeden z wybitniejszych władców, jego osiągnięciem jest sfinansowanie odbudowy Antiochii nad Orontesem. Fundator klasztoru Hagios Gregorios, który wykształcił m.in. Kosmę IV.

Panowanie

Podczas oblężenia Ankyry zginął jego ojciec Maksymilian. Postanowiona, że w imieniu małotniego Jana Jakuba rządy sprawować będzie zaufany doradca poprzedniego cesarza - Teodor z Salonik. Armia wymagała reorganizacji przed wyruszeniem do Cylicji, gdzie schronił się ostatni sułtan osmański - Bajazyd. W międzyczasie pokonano skłóconych bejów, utwierdzając władztwo rzymskie w Anatolii. W 1463 zdobyto twierdzę w Tarsie, podczas walk zginął sułtan.

Rozpoczęto również rehellenizację Azji Mniejszej. Stopniowo wymuszano migrację Turków na wschód. Na opustoszałe tereny sprowadzano osadników z innych części cesarstwa, jak również cudzoziemców. Łączna ich liczba nie przekraczała miliona. Większość osadników asymilowała się dość szybko, a mieszanka obyczajów i kultur stworzyła charakterystyczny folklor anatolijski. Jeszcze na początku XVI wieku posługiwano się poza greką i tureckim m.in. bułgarskim, niemieckim, włoskim czy ormiańskim, a nawet polskim.

Do koronacji doszło w 1467 roku. Niedługo później Cylicję i Kapadocję najechali mamelukowie i, wykorzystując chwilowe rozluźnienie, przejęli Cezareę. Po paru dniach od otrzymania wieści o zdobyciu miasta, w pobliżu Prokopio zjawiły się wojska pod wodzą Andreasa Tzamplakona. Tam też doszło do konfrontacji z Egipcjanami, dość szybko doszło do ich rozgromienia i wycofaniu się z Kapadocji najeźdźców. Tzamplakon zdobył również Edessę i Antiochię. Wojnę zakończył pokój w Adanie zawarty w lipcu. W tym samym miesiącu doszło do zawarcia planowanego mariażu z Klarą Bourbon.

14 grudnia zmarł Władysław III, król Polski i Węgier, na tronie węgierskim zasiadł jego syn Jakub, a na polskim brat Kazimierz. W odpowiedzi na to Ulászló Ligobry rozpoczął powstanie w Banacie. Aby pomóc prawowitemu władcy, Rzymianie zaatakowali Syrmię, rozbijając siły powstańcze. Dowódca zrywu zginął podczas ucieczki pod Bytomiem, a trzon sił rebeliantów został rozbity pod Nowym Sadem.

W 1470 postanowiono rozpocząć wojnę z Wenecją. Cesarstwo zostało wsparte przez Węgrów oraz rywalizującą z Wenecjanami Genuą. Flota republiki została pokonana w pobliżu Otranto. Natomiast Rzymianie zajęli Dalmację, po zakończeniu wojny Romania przejęła okupowane tereny, a Wenecja była zmuszona płacić trybut. Zakończyło to dominację republiki w handlu.

Bzyan

Bizancjum po II pokoju adańskim

Po II pokoju adańskim, w Bizancjum zapanował okres pokoju. W tym czasie m.in zbudowano Bazylikę Św.Jana w Efezie, a także odbudowano Bazylikę Św. Piotra w Antiochii w stylu bizantyjskim, zreformowano Uniwersytet Konstantynopolitański i utworzono uczelnie w Antiochii i Atenach. Zawarto też przymierze z Królestwem Polskim i z Mediolanem. Okres pokoju zakończył atak Wołochów na Warnę. Jednak ta wojna nie przyniosła większych zdobyczy. Cesarz zmarł z powodu choroby układu oddechowego w 1479. Pochowano go w Kościele Świętych Apostołów w Konstantynopolu

Małżeństwa i dzieci 

Żona:

Klara de Bourbon (od 1467 do śmierci)

Dzieci:

Krystyn (ur. 1475 zm. 1512) - panhypersebastos w latach 1505-1512

Piotr Franciszek - cesarz jako Franciszek I ur.1477 zm. 1579

Stefan - biskup i patriarcha Jerozolimy w latach 1555-1556 ur.1479 zm. 1556

Cesarze Rzymscy od 1453
Kursywą oznaczono współcesarzy
1453-1652: Maksymilian I Jan IX JerzyMaksymilian IIFranciszek IJan X Demetriusz IJakubPiotrJan XIMikołaj Matylda
1652-1805: StefanJakub IIJan XIIJan XIIKosma IGrzegorz IAnnaDawid I Zenon IIDawid II
1805-dzisiaj: Kosma IIAleksy VIFranciszek IIMarcinJan XIIIMichał XKonstantyn XIIMichał XIBazyli IIIKleofasHerakliusz III
Advertisement