FANDOM


Bitwa pod Cres - bitwa morska stoczona 14 lutego 1569 na zachód od wyspy Cres pomiędzy Cesarstwem Rzymian a Republiką Wenecką, zakończona zwycięstwem tych pierwszych. Batalia ta przesądziła o losach republiki i zapowiedziała jej rychły upadek miesiąc później.

Podłoże Edytuj

Po wojnie z Wenecjanami w roku 1470 w ręce bizantyjczyków trafiło m.in miasto Triest, które potem stawało się celem kolejnych łupieżczych najazdów ze strony pokonanej republiki, największe z nich w roku 1534 spowodowało zniszczenie lub splądrowanie większej części miasta i upadek gospodarczy miasta zatrzymany dopiero w XVII w. Próbę zorganizowania najazdu podjął Marcantonio Bragadin, która miała na celu przejęcie miasta

Przebieg Edytuj

Niewielki dywizjon wenecki zmierzał w kierunku Zatoki Triesteńskiej, jednak grupka rzymskich marynarzy zwabiła ich i zmusiła całą flotę do odbicia od brzegów.

Tymczasem w Kvarner czekała już 60 okrętów w pełnym uzbrojeniu. Jednak wbrew oczekiwaniom Rzymian flota wroga była liczniejsza.

Jednak dzięki zaangażowaniu marynarzy greckich udało się przejąć lub zatopić większość statków

Skutki Edytuj

Po zwycięstwie flota wenecka nie stanowiła już zagrożenia, gdyż ograniczała się do paru statków kupieckich, dzięki temu w niedługim czasie udało się zająć Wenecję, a pod Treviso pokonano armię republiki.